NARODNA BIBLIOTEKA ŽITORAĐA
1958.godine napravljen je prvi zadružni dom u Žitorađi u okviru kog je bio i Dom kulture.Od 30 sela u opštini 20 je dobilo Dom kulture.Narodna biblioteka u Žitorađi je osnovana 1966.godine i kao takva je funkcionisala do 1970.godine,kada je transformisana u Dom kulture.1995.godine Narodna biblioteka u Žitorađi objedinjuje rad u oblasti kulture,pa je u okviru Narodne biblioteke i Bioskopska sala.Narodna biblioteka Žitorađa broji preko 40 hiljada knjiga a izdvojeno odeljenje u Pejkovcu preko 6 hiljada.Narodna biblioteka pored redovnih bibliotečkih usluga organizuje i književna, likovna,pozorišna, muzička i tribinska dešavanja.Narodna biblioteka u Žitorađi izdvaja kao posebno vredne monografije o ljudimai događajima iz opštine Žitorađa:„Monografija o Žitorađi“autora Živojina Stanisavljevića“,“Monografija o Osnovnoj školi u Žitorađi od 1873-2008.godine „autora Živojina Stanisavljevića,“Monografija FK Žitorađa“autora Miroljuba Miće Vulića i „Monografija Osnovne škole Pejkovac – Svi naši osmaci“autora Miodraga Aleksića,Bojana Mitića i Radomira Đokića.
– Danas je nekadašnji Dom kulture sada bioskopska sala koja radi u sastavu Narodne biblioteke Žitorađa.Malo je poznato ili nepoznato da opština Žitorađa ima više od 50 autora pisane reči bez obzirana njihovu tematsku raznovrsnost.Rođeni ili su poreklom iz opštine Žitorađa, pisali su nešto o opštini ili su na bilo koji način vezani za opštinu.
ZAVIČAJNI FOND
Zavičajno odeljenje je počelo sa prikupljanjem građe 2009.godine, sređivanje građe je u toku i na njemu se prikuplja, obrađuje i čuva knjižna i neknjižna građa o Žitorađi i Žitorađanima i o celoj Toplici. U zavičajnom fondu čuvaju se dela autora rođenih na teritoriji opštine Žitrađe i sve publikacije koje su izdate u opštini Žitorađa.
Zavičajni fond sadrži 256 monografskih publikacija. Ukupan broj naslova monografskih publikacija u zavičajnom fondu 194.
Zavičajno odeljenje prikuplja naslove listove i časopise, zbirke, pozivnice, plakate, razglednice,fotografije, novinske isečke i audio-vizuelnu građu. Česti korisnici zavičajnog fonda su sami pisci koji stvaraju u Žitorađi i Toplici. Zavičajno odelenje organizuje izložbe zavičajne građe, učesnici su autori, priređivači i urednici zavičajnih publikacija.
Zavičajno odeljenje po svojoj suštini je muzejska knjiga koja kao takva predstavlja deo kulturnog i nacionalnog blaga i riznicu znanja za buduće generacije.
DEČIJE ODELJENJE
Odeljenje za decu i mlade sa čitaonicom je jedno od odeljenja koje se nalazi u sastavu Narodne biblioteke Žitorađa i čini deo posebnih fondova biblioteke. Ovaj posebni deo naše biblioteke namenjen je korisnicima od predškolskog uzrasta do četrnaest godina. Odeljenje za decu i mlade Narodne biblioteke Žitorađa broji 6 249 knjiga, ima fondove: slikovnica, dečje beletristike, lektira za osnovne i srednje škole, fond popularnih nauka (stručna literatura), knjige na stranim jezicima, fond klasične književnosti i stripova. Pored stalnih korisnika brojne su grupne posete na radionicama i programima biblioteke. Biblioteka je ostvarila i stalnu saradnju sa predškolskom ustanovom „Prva radost“ i osnovnom školom „Toplički heroji“, kroz kulturne programe, susrete sa najmlađim čitaocima i kroz edukativno-zabavne radionice. Naša biblioteka sarađuje i sa drugim srodnim institucijama i udruženjima za mlade. Cilj Narodne biblioteke Žitorađa, odnosno odeljenja za decu i mlade jeste da kroz animaciju, kreativni rad i priču sa bibliotekarima i ostalim učesnicima uči i prihvata knjiga i čitanje kao sastavni deo njihovog kulturnog identiteta. Naš cilj je da se svoj deci i mladima omogući kontakt sa knjigom i bibliotekom, da im kroz kreativni rad približi knjigu i čitanje, sa misijom da se kod njih formiraju čitalačke navike. Radionice su učestale i dostupne svim zainteresovanim i potpuno su besplatne.
ODELJENJE ZA ODRASLE
Narodna biblioteka Žitorađa u svom fondu broji više od 21 714 knjiga na srpskom jeziku. Svim knjigama je pristup slobodan. Naše odeljenje za odrasle sačinjavaju dela lepe književnosti mnogih zemalja kao i stručne knjige iz nauke, kulture i umetnosti. Svojim bogatim fondom se trudimo da zadovoljimo različite potrebe članova. Zaposleni Narodne biblioteke Žitorađa se trude da uz preporuku omoguće bržu dostupnost fondu, i da odgovore na sva pitanja znatiželjnim i redovnim korisnicima.
LIKOVNA KOLONIJA Likovna kolonija „Koreni“ osnovana je 2011.godine i spada u kulturne manifestacije od posebnog značaja za opštinu Žitorađa. Organizacija kolonije poverena je Narodnoj biblioteci Žitorađa, a koloniji pomažu donatori i Lokalna samouprava opštine Žitorađa. U okviru bogatog kulturnog života trudimo se da naš program obuhvata sve vidove likovnog stvaralaštva i da izložbe budu što raznovrsnije i interesantnije za publiku. Pored afirmisanih likovnih stvaralaca zadnjih par godina priliku da pokažu svoj likovni talenat imaju deca svih uzrasta. Uz zajednički rad sa umetnicima nastaju „najvredniji“radovi. Slikarstvo se u određenom obliku prvi put javlja još u paleolitu 30 000.godina pre naše ere. To je umetnost koja teži da izrazi ideje emocije i lične percepcije stvari i događaja sa određenim estetskim kvalitetima. Mi smo to skromno rečeno uspeli na našim kolonijama i to 12 puta. Postoje različite metode i umetnički stilovi. Naši umetnici su imali gotovo sve stilove od realizma gde umetnik koristi perspektivu da stvori iluziju o prostoru i dubini postavljajući kompoziciju i osvetljenje, do klasicizma, impresionizma, simbolizma, postmodernizma, naive i savremene umetnosti, svi ti pravci su u našim slikama. Tehnika slikanja je u glavnom bila ulje na platnu, a pošto pratimo i novije tehnike naši umetnici su koristili i akril. Likovna kolonija je međunarodnog karaktera i traje sedam dana, običaj je da ima oko desetak učesnika iz Srbije i inostranstva. Organizacioni odbor sa selektorom kolonije bira učesnike kolonije. U proteklih godina postojanja u radu kolonije, učestvovali su brojni umetnici, mnogi od njih poznati i priznati i izvan granica ovih prostora, a među učesnicima prvih kolonija od 2011.godine, bili su umetnici iz Rusije, Slovenije, Severne Makedonije, Republike Srpske, Bugarske, Slovačke, Češke, Mađarske i Srbije. Na koloniji je do sada učestvovalo 77 umetnika od toga 38 akademskih slikara i jedan vajar – (Karlo Astrahan) koji je uzeo učešće na četvrtoj koloniji i izradio skulpturu pod nazivom „Isus Hrist“. – 2020. godine zbog korona virusa jedino moguće održavanje kolonije je bilo Online, učešće je uzelo 14 umetnika. Slike su odradili u svojim ateljeima i poslali biblioteci po jedan rad. Za učesnike kolonije smeštaj i prostor za rad obezbeđuje organizacija Narodne biblioteke Žitorađa i domaćin privatne kuće na čijem imanju se održava kolonija. Svi učesnici rade tri rada od kojih su u obavezi da Narodnoj biblioteci ostave po dva, od kojih nastaje stalna postavka kolonije. Na kraju kolonije organizuje se izložba radova nastalih na koloniji. Takođe se štampaju i prigodni katalozi za izložbu. |